نمای خشک ( Dry Fecade )

کرتین وال ( curtain wall )
ژوئن 21, 2017
اسپایدر ( Spider )
ژوئن 21, 2017

نمای خشک ( Dry Fecade )

در سیستم نمای خشک برای اتصال سنگ، آجر، سرامیک و …. به یکدیگر از ملات استفاده نشده و از تجهیزات فلزی مانند ریل و اتصالات آلومینیومی استفاده می‌شود و در واقع دیواری پرده مانند است که در فاصله‌ای جلو‌تر از دیوارهای باربر نصب می‌شود و باعث ایجاد نمایی دوپوسته می‌گردند.

ویژگی های روش اجرای نمای خشک

– صرفه جویی در زمان
– هماهنگی رفتار مصالح در مقابل تغییرات دمایی
– طراحی مهندسی ساختمان و کاهش پرت مصالح
– تولید صنعتی مصالح مصرفی ساختمان
– قابلیت تنظیم و رگلاژ
– کاهش هزینه ترمیم، افزایش عمر مفید و امکان بازیافت مصالح
– کاهش وزن و انطباق با آیین نامه‌های زلزله

– جذب آب نزدیک به صفر

– استحکام و نفوذ ناپذیری

– عایق در برابر رطوبت، صدا و حرارت

انواع سرامیک خشک

سرامیک خشک در انواع مختلفی تولید شده اما سرامیک پرسلانی و سرامیک سفالی یا تراکوتا، دو نمونه رایج از این گونه مصالح است که در نماهای مدرن به گونه‌ی نصب خشک همراه با زیرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سرامیک‌های پرسلانی مزایای بالاتری نسبت به سرامیک‌های غیر پرسلانی دارا می‌باشند.

روش‌های اجرا

روش نمایان  (visible)

در این روش تایل‌های سرامیک خشک به وسیله قطعات کلیپس بر روی ریل‌های آلومینیومی زیرسازی نصب می‌گردند و این کلیپس ها در نما باقی می ماند و به این دلیل به آن روش نمایان می گویند.

روش غیر نمایان (invisible) یا سیستم کیل (keil)

در این روش ابتدا بر قسمت پشت سرامیک‌ها توسط دستگاه اتوماتیک شیارزن شیارهایی در دو جهت معکوس تعبیه می‌شود و سپس کلمپ‌ها به وسیله برجستگی‌هایی که دارند توسط چسب مخصوص داخل این شیارها کاملا محکم می‌شوند. سپس سرامیک‌ها از طریق کلمپ بر روی ریل مستقر شده و به وسیله پیچی که بر روی کلمپ تعبیه شده است در محل خود رگلاژ می‌شوند.

روش پلاس

این روش مخصوص سرامیک های دو جداره می باشد، قطعات کلیپس فلزی بر روی ریل‌های آلومینیومی عمودی زیرسازی نصب می‌گردند و درون شیارهای سرامیک قرار می گیرند. بنابراین کلیپس ها در نما دیده نمی شوند.

روش سوپر پلاس

این روش نیز مخصوص سرامیک های دو جداره می باشد، بدین صورت که پروفیل اچ شکل افقی درون این شیارها قرار می گیرد. و خود این پروفیل نیز به یک ریل آلومینیومی افقی که سازه اصلی می باشد آویز می شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *