مراحل اجرای نمای ساختمان

مناسب ترین طرح ها برای اجرای نمای ویلا
مناسب ترین طرح ها برای اجرای نمای ویلا
شهریور ۲, ۱۳۹۹
اجرای نمای رومی با کاشی بهتره یا سنگ ؟
نحوه اجرای نمای رومی صفر تا صد
شهریور ۴, ۱۳۹۹

مراحل اجرای نمای ساختمان : چشمگیری نما نقش اساسی در خرید و فروش بنا و بالا بردن ارزش ساختمان دارد. سلایق مختلف افراد و در نظرگرفتن اینکه نما مادام در معرض کلیه عوامل جوی و آب و هوایی خواهد بود از جمله نکاتی هستند که رعایت آن توسط پیمانکار نما الزامیست. اگر یک پیمانکار نما تمامی مراحل اجرای نما را طبق قوانین به خوبی انجام دهد در آخر با جلب رضایت مشتری همراه خواهد بود. در این مقاله به مراحل اجرای نمای ساختمان می پردازیم.

سفت کاری در ساختمان چیست؟

اولین مرحله از عملیات اجرایی در ساخت یک ساختمان که با نظارت مهندس ناظر و سازنده انجام می شود ، سفت کاری است . پس از پایان سفت کاری ساختمان ، نوبت به ساخت نما می رسد . سفت کاری شامل  موارد زیر می باشد:

 • پی کنی
 • پی ریزی
 • اتصال ستون و تیر
 • دیوار چینی
 • احداث سقف

مراحل اجرای نمای ساختمان

نمای ساختمان با استفاده از مصالح مختلفی ساخته می شود. سنگ، چوب، شیشه، کامپوزیت، سیمان و … از جمله این موارد هستند.

ویژگی های عنوان شده برای هر یک از مصالح نما متفاوت است که در مقالات قبلی به انواع متریال مورد استفاده در نما و نحوه اجرای آن در نما ساختمان پرداخته ایم. شما می توانید برای اطلاع از ویژگی مصالح اجرای نما به مقالات قبلی ما سر بزنید(پیرو مقالات قبلی که برای مصالح مورد استفاده در اجرای نما زده شده). پیمانکار نما بر اساس کیفیت مدنظر، موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و هزینه صاحب ملک اقدام به انتخاب مصالح نما می کند. یک پیمانکار نما بخوبی می داند انتخاب مصالح مقاوم به تنهایی برای داشتن نمای خوب و با کیفیت کافی نیست، بلکه باید اجرا و ساخت نما نیز به صورت اصولی انجام شود. به طور کلی مراحل اجرای نمای ساختمان عبارتند از:

 • طراحی نمای
 • زیرسازی یا شاسی کشی
 • اجرای نما
مراحل اجرای نمای ساختمان

مراحل اجرای نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

اولین مرحله در اجرای نما طراحی نما ساختمان توسط طراح می باشد که یکی از حساس ترین مراحل  اجرای نما، طراحی نما ساختمان است. نما همچون لباس، معرف ویژگی های درونی ساختمان است. هر اندازه نما چشم نوازتر، کاربردی تر و زیباتر باشد، نظر اطرافیان را بیشتر به خود جلب کرده و ارزش ساختمان را افزایش می دهد.
طراحی نمای ساختمان بر عهده مهندس معمار قرار دارد. از جمله عوامل تاثیرگذار در طراحی نما می توان به معماری ساختمان، معماری شهر، مشخصات ساختمان و میزان هزینه اشاره کرد. مهندس معمار طبق تجربیات خود و باتوجه به سلیقه صاحب ملک و هزینه مصرفی آن برای اجرای نما شروه به طراحی مناسب نما برای اجرای نما ساختمان می کند.

زیرسازی یا شاسی کشی نمای ساختمان

دومین مرحله اجرای نما زیرسازی زیرسازی یا شاسی کشی ساختمان می باشد. طبق نظر پیمانکاران نما شاسی کشی به عنوان مهم ترین بخش از مراحل اجرای نمای ساختمان شناخته می شود.

اولین قدم برای زیرسازی نمای ساختمان انتخاب مصالح مورد نیاز توسط پیمانکار نما است. زیرا پروفیل زیرسازی نما برای مصالح مختلف (از قبیل چوب، سیمان و کامپوزیت) با یکدیگر تفاوت دارند. جنس و نوع پروفیل معمولاً بر اساس جنس نما و نوع طراحی انجام می شود:

برای مثال پیمانکار نما از پروفیل نبشی برای نمای سیمانی یا سنگی استفاده می کنند و استفاده از آنها در نمای چوبی صحیح نیست.نکته ای که پیمانکار نما باید در ازیر سازی ساختمان به آن توجه کند این است که پروفیل های مورد استفاده در زیرسازی تا حد امکان باید از آلیاژهای مقاوم انتخاب شوند. البته استفاده از ضدزنگ موجب افزایش مقاومت آنها در برابر خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی می شود.

نبشی کشی نما

قدم بعد در زیر کاری نما تهیه نقشه فاز ۲ شاسی کشی است که توسط مهندس طراح انجام می شود. در این نقشه تمامی اطلاعات مربوط به نما از قبیل پروفیل های مورد نیاز، مشخصات مقاطع (ابعاد و ضخامت)، محل اتصال شاسی کشی به سازه، ابعاد جوش و نوع جوش درج شده است. نوع پروفیل زیرسازی نما معمولاً از نوع ناودانی، نبشی، تیرآهن و قوطی (در اندازه های مختلف ۴۰*۴۰، ۶۰*۴۰ و ۸۰*۴۰) انتخاب می شود. اما نوع نبشی بیشتر از سایرین کاربرد دارد. به همین دلیل به این مرحله نبشی کشی نیز گفته می شود.

پیمانکار نما . مراحل اجرای نمای ساختمان

مراحل اجرای نمای ساختمان

ریسمان کشی نما

سپس ریسمان کشی انجام شده و تمامی فرورفتگی ها و برجستگی های موجود در نما تراز می شود. عدم کنترل شاقولی و تراز بودن زیرسازی نما موجب دوباره کاری شده و هزینه های زیادی به سازنده تحمیل می کند.

در پایان اجرای زیرسازی نمای ساختمان بر اساس نقشه و با کمک پروفیل ها انجام می شود. در واقع پروفیل ها طبق نقشه به صورت افقی و عمودی جوشکاری می شوند. اجرای این بخش از کار با مصالح مختلف، متفاوت است. جوشکاری باید به دقت از لحاظ استحکام و اتصال صحیح بررسی شود. این موضوع در رابطه با نمای سنگی اهمیت بیشتری دارد. زیرا وزن نما و احتمال خرابی به دلیل اتصالات نادرست بیشتر است.

استفاده از رابیتس

در صورت استفاده از توری رابیتس میلگرد نیز مورد نیاز است. میلگرد با هدف اتصال شبکه های فلزی رابیتس به شاسی کشی استفاده می شود. در نمای سیمانی روی رابیتس مخلوطی از پودر سنگ و سیمان قرار گرفته تا چسبندگی ملات نهایی به زیرسازی افزایش یابد.
زیرسازی نماهای چوبی به دو روش فلزی و سیمانی قابل اجرا است. در صورت استفاده از روش فلزی باید پروفیل های قوطی شکل به صورت عمود بر جهت نصب چوب ها و با فاصله ۵۰ سانتی متر قرار گیرند. برای نماهای کامپوزیتی زیرسازی معمولاً به روش فلزی انجام می شود. سپس اتصال ورقه های آلومینیومی به شاسی کشی فولادی بر عهده پیچ و مهره یا پیچ سرمته است.

چرا باید زیر سازی انجام شود؟

هدف این کار ایجاد بستر مناسب و سطوحی صاف برای اتصال مصالح نما است. هرگونه اشتباه در اجرای زیرسازی منجر به خرابی نما و رخداد دیگر مشکلات می شود.

پیمانکار نما . مراحل اجرای نمای ساختمان

مراحل اجرای نمای ساختمان

اجرای نمای ساختمان

آخرین بخش از مراحل اجرای نمای ساختمان  که باز هم توسط پیمانکار نما انجام می شود مربوط به اتصال مصالح مورد استفاده به بستر صاف حاصل از مرحله قبل است. نماها بر اساس مصالح مورد استفاده به انواع سنگی، چوبی، بتنی، سیمانی، کامپوزیتی و شیشه ای تقسیم می شوند. اتصال هر یک از این موارد به سطح شاسی کشی یکسان نیست و با کمک پیچ و مهره، آداپتور (برای نمای شیشه ای) یا ملات انجام می شود.

اهمیت توجه به نکات اجرایی در حین اجرای نما

 • اسکوپ کردن سنگ برای نماهای سنگی
 • ایجاد زاویه ۴۵ درجه برای سنگ هایی که در گوشه های تیز ۹۰ درجه بیرونی بکار می روند.
 • استفاده پیمانکار نما از مواد رنگی ملات بندکشی متناسب با رنگ سنگ ها استفاده شده در نماهای سنگی
 • استفاده از سنگ های مقاوم و مرغوب با درجه ممتاز و عالی جهت جلوگیری از ترک خوردن و شکستن بعد از اجرای نما
 • استفاده از ماسه دوباره شور در دوغاب سیمان پشت سنگ
 • خیس کردن دیوار هنگام نصب سنگ به خاطر عدم جذب آب دوغاب توسط آجر
 • عدم استفاده از تکه آجر در دوغاب پشت سنگ یا آجر سه سانتی
 • عدم استفاده از سیمان خشک در دوغاب پشت سنگ پلاک و آجر سه سانتی در صورت اجرای نما با سنگ پلاک
 • عدم استفاده از سنگ هایی با رنگ تیره بدلیل جذب گرما در هنگام مواجه شدن با نور آفتاب و انتقال دما به دوغاب پشت خود و متعاقبا بدلیل یکسان نبودن ضریب انتقال حرارتی سنگ پلاک و ملات ماسه سیمان، باعث جداشدن ملات ماسه سیمان از سنگ پلاک می گردد.
 • سنگدانه ها و مواد اولیه ای که در مصالح متریالهای نماسازی استفاده میشوند باید تمیز و بدون هیچ گونه نا خالصی مانند گل و خاک و همچنین ناخالصیهای معدنی و دیگر مواد زاید باشد و بافت و مقاومت بالایی از خود نشان بدهد .
 • استفاده کردن از سنگ های با دوام بالا برای نماسازی برای تحمل شرایط جوی و تغیرات آب و هوایی که در بافت ها و شکل های متفاوت در دسترس قرار دارند و میتوان با توجه به هزینه ها و مقرون به صرفه بودن میتوان آنها را انتخاب کرد
 • نصب کردن آبچکانها و قرنیزهایی شیبدار در نمای ساختمان به منظور جلوگیری از نفوذ پیدا کردن آب باران به داخل ساختمان اهمیت بسیاری دارد .

نکته مهم در اجرای نمای ساختمان

نمای ساختمان به عنوان لباس سازه شناخته می‌شود. طبیعی است که زیبایی و کیفیت بالای آن نظر هر بیننده ای را به خود جلب کرده و ارزش ساختمان را نیز افزایش می‌دهد. مراحل اجرای نمای ساختمان شامل سه بخش طراحی، زیرسازی (شاسی کشی) و اجرا است. زیرسازی به عنوان مهم ترین مرحله نماسازی برای همه ساختمان ها یکسان نیست و بر اساس نوع مصالح نمای ساختمان تعیین می شود. هرگونه کم کاری یا اهمال در اجرای این مراحل به خصوص زیرسازی، منجر به خرابی و سقوط مصالح نما در شرایط بارندگی، زلزله یا طوفان می شود.

پیمانکار نما . مراحل اجرای نمای ساختمان

مراحل اجرای نمای ساختمان

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *