نحوه زیر سازی نمای سرامیک

معروفترین طراحان نما در جهان
معروفترین طراحان نما در جهان
مهر ۱۳, ۱۳۹۹
مراحل شاسی کشی نما
مراحل شاسی کشی نما
مهر ۱۶, ۱۳۹۹
زیر سازی نمای سرامیک

زیر سازی نمای سرامیک

نحوه زیر سازی نمای سرامیک : زیرسازی نمای سرامیک خشک با استفاده از پروفیل های آلومینیومی و یا فلزی انجام می شود. در اکثر مواقع از آلومینیوم برای زیر سازی استفاده می شود زیرا هم طول عمر بیشتری دارد و هم باعث سبک تر شدن نما می شود. برای اجرای نمای سرامیک خشک ابتدا باید زیرسازی به صورت شبکه ای متناسب با ابعاد سرامیک انجام شود سپس سرامیک ها به روش های مربوط به اجرای نما ، روی زیرسازی نصب و اجرا می شوند. از آنجایی که هیچ گونه متریال چسبنده ای در زیرسازی استفاده نمی شود و نما کاملا خشک اجرا می شود، می توان تضمین کرد که به هیچ عنوان پنل های سرامیکی از نما جدا نمی شوند. در این مقاله به بیان نحوه زیر سازی نمای سرامیک می پردازیم. همراه ما باشید.

منظور از زیر سازی نمای سرامیک چیست؟

منظور از زیرسازی نما سرامیکایجاد بستری مناسب جهت اجرای نما می باشد. این امر معمولا با توجه به نوع معماری در اجرای نما سرامیک متفاوت خواهد بود. مجری نما زیرسازی نما را عموما برروی شاسی کشی اجرا می کند و بوسیله پروفیل های فولادی صورت می پذیرد.

زیر سازی نمای سرامیک

زیر سازی نمای سرامیک

نحوه زیر سازی نمای سرامیک

زیرسازی نمای سرامیک، بخشی از مرحله اجرایی نما می باشد که جهت ایجاد سطحی صاف در زیر نازک کاری نهایی مورد استفاده قرار می گیرد. این عملیات با توجه به نوع مصالح نازک کاری نما، متفاوت خواهد بود و نیز می توان با توجه به طرح معماری مورد نظر، برجستگی ها و فرورفتگی های نما را بوسیله شاسی کشی فولادی ایجاد نمود.

روش اجرای زیرسازی نمای سرامیک

همانطور که م ی دانید مجری نما بخش زیادی از شاسی کشی نماهای سرامیکی را بوسیله پروفیل های نبشی و میلگرد با روکش های رابیتس اجرا می کند.
مهندسین طراح باید اقدام به تهیه نقشه های فاز۲ شاسی کشی نمایند که این مرحله باید با توجه به جزئیات اجرایی سازه و با برداشت دقیق از شرایط موجود صورت پذیرد.

با نهایی شدن طرح اولیه شاسی کشی فولادی، مهندسین محاسب باید مقاطع مورد نیاز را با درنظر گرفتن وزن نما و مشخصات هندسی آن، طراحی و محاسبه نمایند. پروفیل هایی که جهت زیرسازی نما مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا قوطی های ۴۰*۴۰ ، ۴۰*۶۰ ، ۴۰*۸۰ و در صورت نیاز پروفیل های ناودانی و تیرآهن خواهد بود.

در نقشه های فاز ۲ زیرسازی نمای سرامیکی، تمامی مقاطع و مشخصات آنها، ضخامت و ابعاد پلیت ها، محل اتصال اصلی شاسی کشی به سازه اصلی، نوع و ابعاد جوش مورد نیاز آنها نیز مشخص خواهد شد.

۷ مرجله زیرسازی نمای سرامیک

  1. در اجرای نما سرامیک با توجه به نقشه های اجرایی، اولین اقدامی که باید صورت پذیر، پیاده سازی تراز و میزان پیش آمدگی های زیرسازی بوسیله ریسمان کشی می باشد. این امر باید با دقت کافی صورت پذیرد. زیرا درصورت پیاده سازی اشتباه ترازها، شاسی کشی نیز درست اجرا نخواهد شد.
  2. در مرحله بعد از ریسمان کشی، در صورت بتنی بودن سازه و عدم وجود پلیت در نمای سازه، باید پلیت های مورد نیاز را بوسیله بولت های مخصوص روی بتن نما محکم نمود تا بتوان دستک های اولیه شاسی کشی را به آنها جوش داد. پیشنهاد می گردد، جهت سهولت نصب دستک ها ابتدا، شروع و پایان مسیرهای مستقیم جوشکاری دستک صورت پذیرد و با استفاده از ریسمان می توان در فواصل مشخص شده مابقی دستک ها را نیز نصب نمود.
  3. با تکمیل شدن خط افقی و تراز مورد نیاز جهت شاسی کشی، پروفیل های افقی و عمودی را با توجه به نقشه اجرایی مورد نظر، نصب و جوشکاری می نمایند و پس از آن، در صورت نیاز به نصب توری رابیتس، زیرسازی آن (بطور معمول به کمک میلگرد) انجام شده و توری های رابیتس را توسط سیم های مفتولی گالوانیزه به آن شاسی کشی خواهند بست.
  4. پیشنهاد می گردد، جهت نصب توری های رابیتس، آنها را بصورت دولایه و با قراردادن ستونهای هر لایه رابیتس بین یکدیگر، اقدام گردد تا از عبور دوغاب و یا ملاتهای سیمانی از رابیتس جلوگیری به عمل آید.
  5. پس از زیرسازی فولادی، قطعات آلومینیومی مورد نیاز نما، بوسیله پیچ و مهره و یا پیچ های سرمته به شاسی کشی فولادی متصل می گردد تا در نهایت، قطعات مورد نیاز نازک کاری نما به آنها متصل شود.
  6. کنترل شاقولی و تراز بودن زیرسازی نما، از دیگر نکات اجرایی آن می باشد که در صورت عدم رعایت آن میتواند منجر به دوباره کاری و هزینه های فراوانی گردد.
  7. پس از تکمیل جوشکاری های شاسی کشی، حتما قطعات فلزی بوسیله ضدزنگ پوشانده شود تا از پوسیدگی آن جلوگیری بعمل آید.
زیر سازی نمای سرامیک

زیر سازی نمای سرامیک

مزایای نمای سرامیک خشک

امکان جمع آوری و بازیافت مصالح و متریال های به کاربرده شده در نمای سرامیک خشک

عدم پرت مصالح در اجرای نمای سرامیک خشک

بهینه سازی مصرف انرژی با توجه به عایق صوت و حرارت بودن نمای سرامیک خشک

مقاومت در برابر تنش های وارده از طرف باد، زلزله و طوفان

مقاومت دربرابر حریق و آتش سوزی

اجرای انواع سرامیک خشک

اجرای سرامیک خشک مجوف

به دلیل وجود سوراخ در ضخامت سرامیک، خاصیت عایق بندی بهتری دارند.

به دلیل وجود سوراخ در ضخامت سرامیک، کاهش وزن بیشتری در نما رخ می دهد.

آب بندی بسیار عالی در اجرای نما

زیر سازی نمای سرامیک

زیر سازی نمای سرامیک

اجرای سرامیک خشک توپر (یک سانتی ، فول بادی)

جذب آب بسیار کم

با توجه به اجرای نمایان و یا غیر نمایان سرامیک خشک طراحی های متفاوتی دارند.

قیمت کمتری نسبت به مجوف دارد.

ابعاد استاندارد این سرامیک ۶۰*۱۲۰ می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.