نحوه اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ

اجرای نما با متد اروپایی
اجرای نما با متد اروپایی
آبان ۵, ۱۳۹۹
نکات مهم بندکشی نمای آجری ساختمان
نکات مهم بندکشی نمای آجری ساختمان
آبان ۱۷, ۱۳۹۹

نحوه اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ : با توجه به اینکه در شهرهای بزرگ ستخت و ساز بیشتری صورت می گیرد و مجریان نما پروژه های بیشتری را برای اجرای نما پیش رو دارند شاید جالب باشد که بدانید باید طیق قوانین و ضوابط تعیین شده این کار را انجام دهند. البته هستند افرادی که با گرفتن تاییدیه کار خود را انجام داده هر چند غیر قانونی ولی با این افراد برخوردهای قانونی می شود. با توجه به اینکه در شهرهای بزرگ امکانات و مصالح مناسب برای اجرای نما ساختمانها بیشتر می باشد در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا درباره نحوه اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ به بیان مطالبی جالب بپردازیم. همراه ما باشید:

مجوزهای اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ

درباره اجرای ضوابط نمای ساختمان ها و سازه ها در کلان شهرها بزرگ نگرانی هایی است که می بایست به آن توجه جدی شود . یکی از مسولین ذی ربط تخلف در نمای ساختمان را خطایی بزرگ دانست و عنوان داشت تخلف در این زمینه می بایست جزو خطوط قرمز مدیریت شهری قرار گیرد . در اجرای ضوابط نمای ساختمان تضمینی وجود ندارد .در حال حاضر نگرانی این است که معاونت شهرسازی و معماری بررسی نقشه نمای ساختمان را به بعد از صدور پروانه موکول کرده که این مساله پایبندی به اجرای نما را کاهش می دهد .

نحوه اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ

نحوه اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ

فرایند صدور پروانه اجرای نما

شهروندانی که می خواهند پروانه بگیرند در فرآیند صدور پروانه باید نمای ساختمان ها را در کمیته ای که شامل معاون شهرسازی و معماری منطقه یا نماینده وی ، یک نفر ناظر از کمسیون شهرسازی و معماری ، کارشناس منطقه و دونفر از اساتید صاحب نظر دانشگاهی و یک نفر نماینده معاونت شهرسازی و معماری از مرکز در مناطق مورد بررسی قرار گیرد . با توجه به اینکه نمای ساختمان در جلوه بصری شهر تاثیر دارد باید از اصولی پیروی کرد که در ادامه به بیان این موارد پرداخته ایم:

 1. نمای رومی نمایی است که اخیرا بسیاری از مردم گرایش زیادی به احداث آن در ساختمان های خود دارنددر هيچ يك از سطوح خارجي بنا نمي‌توان پنجره يا هواگير مشرف به مالكيت مجاور احداث نمود مگر اينكه از حد مالكيت مجاور حداقل ۲ متر عقب‌نشيني صورت گرفته باشد در اين حالت پنجره‌ها بايستي در ارتفاع ۱٫۸۰ متر از كف مربوطه به صورت غير بازشو بوده و با استفاده از شيشه مات و يا مصالح مشابه بيرون آنها غيرقابل رويت گردد.
 2. الزام به رعايت و اجراي دستورالعمل نماسازي در پروانه ساختماني بايستي درج و قيد گردد صدور گواهي عدم خلاف، منوط به رعايت و اجرائي اين دستورالعمل است.
 3. مالك و مهندسين طراح معمار و مجری نما ، ملزم به ارائه طرح نماي ساختمان با جزئيات رنگ، جنس و نوع مصالح با جزئيات اجرايي لازم و براساس دستورالعمل قبل از صدور پروانه ساختمان به شهرداري منطقه و اخذ تائيدهاي لازم از شهرداري مي‌باشند و براي ضمانت اجرا مي‌بايستي قبل از صدور پروانه ساختمان، توسط شهرداري منطقه از مالك و مهندسين طراح و ناظر تعهد اخذ گردد.
 4. مهندسين ناظر معماري ملزم به نظارت بر اجراي نماي ساختمان براساس طرح نماي مصوب از زمان اجراي سقف اول مي‌باشند.
 5. معاون شهرسازي شهرداري منطقه ملزم به نظارت بر حسن اجراي دستورالعمل نماسازي براي كليه ساختمانهاي واقع در محدوده منطقه مي‌باشد. صدور گواهي عدم خلاف مشروط به تصويب طرح نماي ساختمان در شهرداري و صدور گواهي پايان كار منوط به اجراي نما براساس طرح مصوب بنا مي‌باشد.
 6. رعايت اصول معماري اصيل و بومي بعنوان اساس و پايه در طراحي و اجراي نماي ساختمانها الزامي است و استفاده از سبك‌ها و فرم‌هاي نامتعارف با معماري اصيل در نماي ساختمان در طراحي و احداث بنا ممنوع مي‌باشد.
 7. طراحی و اجرای نمای ساختمان‌ها بايستي به صورتي باشد كه با منظر شهري و مولفه‌هايي از آن جمله خيابان، محله، عناصر طبيعي و محيطي و هنجارهاي فرهنگي متناسب و هماهنگ باشد. ـ ساختمان ها مي‌تواند به نحوي طراحي شود كه شكل، مقياس، مصالح، رنگ و تناسبات حجم آن هماهنگ با محيط پيرامون باشد و از مصالح بوم آورد براي نماسازي استفاده گردد.
 8. استفاده از سنگ‌هاي طبيعي و مصنوعي با رعايت ضوابط و نكات ايمني و صرفاً با رنگ‌هاي مشخص تعريف شود.
 9. استفاده از نماهاي پرده‌اي (آلومينيوم شيشه‌اي كامپوزيت شيشه رفلكس و…) در نماهاي اصلي و جانبي ساختمان هاي عمومي و دولتي ممنوع مي‌باشد. ـ‌ استفاده از نماي كامپوزيت و آلومينيومي مشروط به رعايت مبحث چهارم مقررات ملي ساختمان ايران و بصورت محدود و حداكثر در حد ۱۰% سطح كل نماي ساختمان صرفاً براي ساختمان هاي مسكوني قابل قبول است هرچند كه اساساً اين نوع مصالح توصيه نمي‌شود.
 10. جنس نما در كليه سطوح نماي ساختما نها مي‌بايست قابل پاكسازي بوده و موجب آلودگي‌هاي زيست محيطي و بصري نشود.
 11. نماي بدنه شمالي ساختمان كه در مجاورت مالكيت غير است مي‌بايست از ارتفاع ۲٫۵ متر به بالا و الزاماً در محدوده مالكيت، نماسازي گردد.
 12. استفاده مناسب و اصولي از مصالح و تكنولوژي‌هاي نوين در طراحي و اجراي نماهاي ساختمان در صورتيكه همخوان و هماهنگ با اصول اين دستورالعمل باشد و موجب آلودگي‌هاي زيست محيطي و بصري نشود.
 13. به منظور خلاقيت طراحي و براي نماي ساختمانهاي شاخص و عمومي (در صورتيكه داراي طرح خاص باشد) طرح بصورت ويژه و با رعايت اصول دستورالعمل و با حضور طراح، بصورت موردي در معاونت شهرسازي و معماري شهرداري (كميته تخصصي نما و سيماي شهري) قابل بررسي خواهد بود.
 14. نماي ساختمان هاي بلند مرتبه تابع ضوابط و شرايط ويژه مي‌باشد و مي‌بايست به تائيد معاونت شهرسازي و معماري شهرداري شهرهای بزرگ (كميته تخصصي نما و سيماي شهري) برسد. اجراي بام سبز طبق ضوابط مربوطه و مشروط به تائيد معاونت شهرسازي و معماري (كميته تخصصي نما و سيماي شهري) مجاز بوده و توصيه مي‌ گردد.
نحوه اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ

نحوه اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ

نحوه اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ

اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ با در نظر گرفتن مواد و مصالح به سه شیوه قابل اجراست :

۱) اجرای نمای ساختمان با استفاده از ملات و سیمان :

از این روش در گذشته توسط پیمانکار نما بیشتر استفاده می شد ، بهره گیری از این روش سبب ایجاد هم ترازی ساختمان و در نتیجه مستحکم شدن آن می شود این روش اجرایی توسط استادکار انجام می پذیرد .

۲) اجرای نمای ساختمان با استفاده از چسب :

پیمانکار نما درسال های قبل برای تزیین نما با استفاده از متریال هایی همچون کاشی ، سرامیک ، آجرنما از ملات که ترکیبی از ماسه ، سیمان و آب بود ، استفاده می شد اما امروزه علاوه بر ریختن مقدار کمی دوغاب در پشت این متریال ها هنگام اجرا از چسب استفاده می شود . چسب می تواند حرکت ارتعاشی سرامیک ، کاشی یا آجر را به حداقل برساند . روش اجرای نما با استفاده از چسب به گونه ای است که در ابتدا قبل از جای دادن مصالح بر روی دیوار پشت آن را تمیز کرده و به صورت یکدست با چسب می پوشانند و پس از اتمام کار بین درزها توسط ملاتی از سیمان سفید پوشانده می شود که این کار سبب مستحکم شدن نما و عدم ریزش آن می گردد.

۳) اجرای نما با استفاده از متریال های آماده که به نوعی نمای خشک محسوب می شود :

این روش اجرایی از سوی پیمانکاران نما بسیار مورد توجه واقع شده است و با استفاده از ورق های کامپوزیت و یا چوب انجام می پذیرد که هر کدام تکنیک های پیاده سازی خاص خود را دارند از جمله مزایای نمای خشک می توان به موارد زیر اشاره نمود :

عایق صوتی و حرارتی

سرعت در اجرای نصب و پیاده سازی

سهولت نصب

به راحتی قابل تعویض یا تعمیر می باشند

هیچ گونه ضایعات اضافی با خود به همراه ندارند

نحوه اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ

نحوه اجرای نمای ساختمان در شهرهای بزرگ

مناسب ترین مصالح برای اجرای نما ساختمان در شهرهای بزرگ کدامند؟

انتخاب بهترین مصالح برای اجرای نما ساختمان  در شهرهای بزرگ از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد و زمانی که پای انتخاب بهترین مصالح برای نمای ساختمان های مسکونی به میان می آید بایستی یک سری فاکتورهای مختلف را مورد بررسی قرار داد تا بتوان مناسب ترین و مدرن ترین مصالح را در اولویت انتخاب های خود قرار داد. امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد تولید و عرضه انواع مصالح و متریال های مختلف و لوکس برای نماهای ساختمان مسکونی می باشیم که از جمله انواع مختلف این موارد می توان به نمای شیشه ای، نمای سنگی، نمای ترکیبی، نمای کامپوزیت و … اشاره نمود.

هر یک از این گزینه ها با داشتن ویژگی ها و قابلیت های مختلف برای مجری نما و مالک از مزیت های بسیاری برخوردار بوده و افراد می توانند با توجه به شرایط و موقعیت قرارگیری ساختمان خود و نوع سبک مدنظر بهترین گزینه را انتخاب و اجرا کنند.با توجه به گفته یکی از مجریان نما، نما ساختمان سنگی یکی از پرطرفدارترین و بهترین انواع نماهایی می باشد که به دلیل تقاضای بسیار از محبوب ترین و پر اجرا ترین انواع نماهای ساختمان به شمار می رود در طراحی این نوع نماها از سنگ های گرانیت، مرمر و تراورتن بهره مند می شوند که از حمله پرکاربردترین و اصلی ترین انواع سنگ های استفاده شده در نماهای خارجی ساختمان ها به شمار می رود. که در این میان نماهای تراورتن به دلیل دسترسی راحت از ارزان قیمت ترین سنگ های استفاده شده در نماها محسوب می شود.

95 دیدگاه ها

 1. diziler گفت:

  Wonderful, powerful lesson. Thank you, brother Don. God bless you. Christina Killian McCartan

 2. yetiskin گفت:

  inclined. the|and also|and then the|as well as} extra fat Buddha, but more that hunt for Wen Wei Xiaohua are really a person in your number. 11 shook their go.|your feet|base|paws|legs|foot} commanded Yi Deng. Looks more or less at that time. for example The best advisor carriers this kind of acquaintances. Just simply two different people at the same time will be dream from, covertly in opposition to 13 blinked, believed: little bugs which usually take advantage of this modest problem prior to a little brown eyes along with hearing round the main. Rasia Sylvan Quitt

 3. episodes گفت:

  Ahaa, its pleasant dialogue concerning this post at this place at this website, I have read all that, so now me also commenting at this place.| Felice Emile Sudbury

 4. movie online گفت:

  Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. Lib Raimundo Felike

 5. dizi گفت:

  Very good blog. Really looking forward to read more. Much obliged. Lavinie Mateo Tammi

 6. mp3 گفت:

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to find any person with some authentic ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is one thing that is needed on the net, somebody with slightly originality. useful job for bringing one thing new to the internet! Griselda Murray Him

 7. indirmeden گفت:

  What a material of un-ambiguity and preserveness of precious experience regarding unexpected feelings. Shana Briano Dulcia

 8. dizi گفت:

  Thanks for a marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you happen to be a great author. I will always bookmark your blog and will come back in the future. I want to encourage you continue your great work, have a nice morning!| Gayle Boycie Penrose

 9. Kfhmtz گفت:

  generic tadalafil at walmart – tadalafil 10 mg tadalafil dosage

 10. Ykhfgd گفت:

  tadalafil reviews – viagra vs tadalafil buy tadalafil pills

 11. Dfoogs گفت:

  is propecia safe – http://finasteridepls.com/ what is propecia used for

 12. Vtigcf گفت:

  post finasteride syndrome – site how long for propecia to work

 13. Cvskvl گفت:

  is propecia expensive – http://propechl.com/ finasteride pills

 14. DouglasSem گفت:

  “Everything is very open with a really clear clarification of the issues. It was really informative. Your site is useful. Many thanks for sharing!”
  נערות ליווי בתל אביב

 15. DouglasSem گفت:

  “Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was truly informative. Your website is very helpful. Thank you for sharing!”
  נערות ליווי בתל אביב

 16. DouglasSem گفت:

  “I have to thank you for the efforts you have put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now ;)”
  נערות ליווי בתל אביב

 17. DouglasSem گفت:

  “I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I am hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now ;)”
  נערות ליווי בתל אביב

 18. Emerytoimi گفت:

  “I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now ;)”
  https://romantik69.co.il/נערות-ליווי-בתל-אביב/

 19. Emerytoimi گفت:

  “I’m more than happy to uncover this web site. I need to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you book marked to look at new stuff in your blog.”
  https://romantik69.co.il/נערות-ליווי-בלוד/

 20. Emerytoimi گفت:

  “This is the perfect web site for everyone who really wants to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want toÖHaHa). You certainly put a fresh spin on a topic which has been discussed for a long time. Excellent stuff, just wonderful!”
  https://romantik69.co.il/שירותי-ליווי/

 21. Emerytoimi گفت:

  “The next time I read a blog, I hope that it won’t fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, but I actually thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something you can fix if you weren’t too busy searching for attention.”
  נערות ליווי

 22. Gzrcaj گفت:

  sildenafil vs tadalafil – http://xtadalafilp.com/ buy tadalafil

 23. Emerytoimi گفت:

  “Right here is the right webpage for anybody who wishes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want toÖHaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been written about for years. Excellent stuff, just excellent!”
  שירותי ליווי

 24. Emerytoimi گفت:

  “Itís difficult to find knowledgeable people on this topic, but you seem like you know what youíre talking about! Thanks”
  נערות ליווי בחולון

 25. Kkwzso گفت:

  buy real tadalafil online – http://xtadalafilp.com/ buy tadalafil generic

 26. Emerytoimi گفت:

  “I needed to thank you for this very good read!! I certainly enjoyed every bit of it. I have you book marked to look at new things you postÖ”
  שירותי ליווי

 27. Emerytoimi گفت:

  “You ought to be a part of a contest for one of the greatest websites on the internet. I’m going to recommend this web site!”
  https://romantik69.co.il/נערות-ליווי-בבת-ים/

 28. Emerytoimi گفت:

  “Right here is the right website for anyone who really wants to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really would want toÖHaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed for many years. Excellent stuff, just wonderful!”
  https://romantik69.co.il/נערות-ליווי-בבת-ים/

 29. Emerytoimi گفت:

  “An interesting discussion is worth comment. I do think that you ought to publish more about this subject matter, it may not be a taboo subject but generally people don’t discuss such issues. To the next! Kind regards!!”
  https://romantik69.co.il/נערות-ליווי-בהרצליה/

 30. Emerytoimi گفت:

  “The next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I actually thought you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.”
  נערות ליווי בגבעתיים

 31. Emerytoimi گفت:

  “Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes that produce the most important changes. Thanks for sharing!”
  https://romantik69.co.il/נערות-ליווי-בגבעתיים/

 32. Emerytoimi گفت:

  “This is the perfect blog for anyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really will need toÖHaHa). You definitely put a new spin on a subject that has been written about for ages. Great stuff, just excellent!”
  נערות ליווי בלוד

 33. Asteqi گفت:

  Zskblb – Generic viagra cheap buy pfizer viagra

 34. Richardpap گفت:

  viagra from india viagra price
  best place to buy viagra online

 35. TerryEcota گفت:

  buy ed drugs ed tablets
  cheap ed pills from canada

 36. TerryEcota گفت:

  buy ed pills cheap ed pills
  order ed pills

 37. TerryEcota گفت:

  order ed pills erectal disfunction
  erectile dysfunction treatments

 38. Billyvop گفت:

  order ketoconazole online: buy flagyl online
  order cefadroxil

 39. MichaelNig گفت:

  online indian pharmacies: prescriptions from india india pharmacy without dr prescriptions

 40. MichaelNig گفت:

  usa pharmacy india: buy prescriptions from india pharmacy indian online pharmacies review

 41. MichaelNig گفت:

  buy prescriptions from india pharmacy: india pharmacy mail order india pharmacy

 42. RobertIdome گفت:

  viagra pills: https://edpillsonline24.com/# over the counter ed medication

 43. RobertIdome گفت:

  viagra pills: https://edpillsonline24.com/# order erectile dysfunction pills

 44. RobertIdome گفت:

  viagra pills: https://edpillsonline24.com/# buy erectile dysfunction pills online

 45. MichaelThymn گفت:

  viagra generic: non prescription viagra no prescription viagra

 46. MichaelThymn گفت:

  where to buy viagra online: viagra without a doctor prescription viagra without a prescription

 47. Clauddoula گفت:

  where to buy clomid: clomiphene for sale – purchase clomiphene

 48. Clauddoula گفت:

  diflucan uk online: buy fluconazole – buying diflucan over the counter

 49. Clauddoula گفت:

  cheap clomid online: buy clomid online no prescription – clomid uk

 50. Clauddoula گفت:

  clomid order online: clomid – where can i buy clomiphene

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.