اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان

نکات اجرایی آجر نما
آذر ۳, ۱۳۹۹
طراحی و اجرای نما در 8 مرحله
طراحی و اجرای نما در ۸ مرحله
آذر ۱۲, ۱۳۹۹
اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان

اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان

اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان : در کاشی کاری نمای ساختمان یکی از موارد بسیار مهمی که مجری نما باید به آن توجه کند نحوه بندکشی می باشد که باید با ظرافت تمام انجام شود. کاشی کار باید در این زمینه خبره باشد و با توجه به گستردگی این علم باید بتوانند مناسب با نوع ساختمان و نوع کاربری آن بهترین شیوه کاشی کاری را در ساختمان به کار ببرد. به دلیل اهمیت این مورد سعی کردیم در این مقاله به اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان و اجرای نما با کاشی و اجرای نما با سرامیک بپردازیم: تا نتهای مطلب همراه ما باشید:

اجرای نمای سرامیک

سرامیک برای اجرای نما دارای تنوع طرحی و رنگی متفاوتی است که این باعث می شود توجه هر سلیقه ای را به خود جلب کند. طرح سرامیک برای اجرای نما سرامیک شامل طرح های مدرن و کلاسیک می باشد.باید بگوییم، برای بهره مند شدن از مزایای نمای سرامیک، به چگونگی نصب آن در نما هم بستگی دارد. یعنی هرچه در اجرای نما سرامیک ساختمان مجری نما به ریزه کاری ها و اصول اولیه و تخصص آن توجه داشته باشد هم نمای زیباتری برای ساختمان خواهیم داشت هم طول عمر سرامیکی که در اجرای نما بکار برده شده است بیشتر می شود. به طور کلی می توان گفت به جهت قابل کنترل بودن این مدل متریال نما، طراحی و نصب نمایی سرامیکی بسیار پرطرفدار هستند. البته باید بدانید، سرامیکی که در دکوراسیون داخلی منازل مثل سرامیک کف آشپزخانه و پذیرایی و… با سرامیکی که برای نمای ساختمان به کار می رود، متفاوت است.

مزایای استفاده از اجرای نما سرامیک ساختمان چیست؟

بخاطر داشته باشید برای اجرای نمای خارجی یا بیرونی ساختمان ها مخصوصا در مناطق سردسیر بهتر است از سرامیک استفاده شود. چرا که سرامیک باعث می شود که آب کمتری جذب ساختمان گردد. همچنین این متریال به عنوان عایق رطوبتی در مناطقی مثل شمال یا جنوب رطوبت خیز بسیار مورد استفاده است.

اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان

اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان

نحوه اجرای نمای سرامیک

طرح سرامیک نما در روش نصب این سرامیک نما تاثیرگذار است. جهت نصب سرامیک نمای ساختمان بسته به نوع و طرح سرامیک نما ، از دو روش زیر استفاده می شود:

 • روش ملات دار (روش قدیمی است)
 • روش خشک

اجرای نمای سرامیکی به روش ملات دار :

سرامیکی که با این روش نصب می گردد می بایستی قابلیت جذب آب در پشت آن وجود داشته باشد. در روش وقت گیر ملات دار باید دقت کرد تا اتصال بین ملات و سرامیک محکم باشد.

نحوه اجرای نمای سرامیک خشک :

در این مدل اجرای نمای سرامیک ساختمان، ملات وجود ندارد.  در روش خشک از پیچ و قلاب جهت نصب سرامیک استفاده می شود.

اجرای نمای سرامیک خشک چه مزایای دارد؟

 • سرعت بالای اجرا و نصب متریال
 • نبود ضایعات ساختمانی و سر و صدا هنگام نصب آن
 • کم شدن هدر رفت انرژی ساختمان
 • راحتی اجرا جهت ساختمان های بلند مرتبه به جهت استفاده نکردن از ملات

در انتخاب سرامیک برای اجرای نما به چه فاکتورهایی باید توجه کنیم؟

سرامیک طرح سنگ از جمله طرح سرامیک نما هایی است که بسیار پرطرفدار است. طرح سرامیک نما سنگ علاوه بر دارا بودن زیبایی سنگ از خیلی جهات فیزیکی و فنی از نمای سنگ بهتر می باشد. یکی دیگر از المان هایی که در طرح سرامیک موثر می باشد نوع سلیقه زیست بومی منطقه ای است که سازه در حال ساخت است. نوع بنا نیز در انتخاب طرح سرامیک نما تاثیرگذار است. بدین شکل که طرح سرامیک نما در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری متفاوت می باشد.در واقع در طراحی نما با پیشرفت تکنولوژی دست معماران و مهندسین باز تر شده است. با پیدایش و تولید سرامیک های مخصوص نما به خاطر قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فردشان بسیاری دوست دارند که از این متریال در نمای بیرونی ساختمانشان استفاده کنند.

اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان

اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان

اجرای نمای کاشی

کاشی نما در صنعت ساختمان سازی به دلیل موقعیتی که کار بر روی آن صورت می گیرد در معرض شرایط محیطی گوناگونی قرار دارد. شناسایی و دسته بندی دقیق شرایط محیطی که در آن می خواهد کاشی استفاده شود تاثیر مستقیم  بر روی روش اجرای نمای کاشی دارد. کاشی و سرامیک نما بواسطه اینکه در معرض محیط باز قرار دارند تحت شرایط زیر می باشد:

 • رطوبت و نم
 • سرما و گرما و یخ زدگی
 • ضربه های محتمل
 • نور مستقیم و غیر مستقیم خورشید و اشعه UV

با توجه به شرایط محیطی که برای شما بیان کردیم، باید کاشی برای اجرای نما طبق آن انتخاب شود تا در شرایط موجد بتواند در نما طول عمر بیشتری را داشته باشد و عایق خوبی برای نمای بیرونی ساختمان در مقابل برف و باران و سردی و گرما باشد همچنین نمای ساختمان زیبا به چشم آید. اجرای نما کاشی ساختمان نیز مانند اجرای نمای سرامیک می باشد که برای شما در قسمت بعد بیان می کنیم:

روش های اجرای نما با کاشی به چند صورت می باشد؟

برایاجرای نمای کاشی ساختمان مجری نما با توجه به نوع کاشینما از دو سه روش متفاوت استفاده می می کند که دو روش آن به روش خشک و روش دیگر به روش ملات دار معروف می باشد.در قسمت زیر به بیان کامل نحوه اجرای نمای کاشی ساختمان می پردازیم:

اجرای نمای کاشی ساختمان با ملات :

اجرای نمای کاشی ساختمان با ملات با استفاده از ملات قدیمی ترین روش است. برای نصب با این روش باید کاشی قابلیت جذب آب را داشته باشد تا شما بتوانید از ملات های قدیمی مانند دوغاب سیمان استفاده نمایید. به طور کل استفاده از این روش برای ساختمان های مرتفع دردسر ساز است و مشکلاتی را به وجود خواهد آورد علاوه بر آنکه کاشی ها از مقاومت کمتری برخوردارند. در روش سنتی که یک روش وقت گیر است بایستی دقت کرد تا اتصال بین ملات و کاشی محکم باشد در غیر این صورت با وارد شدن ضربه کوچکی به ساختمان و یا شوک حرارتی، کاشی از نما جدا می شود.

اجرای نمای کاشی با چسب :

یکی از شیوه های مرسوم جدید برای نصب کاشی نما استفاده از چسب کاشی یا سرامیک است که امروزه جای دوغاب را برای نصابان و مجریان نما ساختمان پر کرده است. به علت مقاومت بالا و مزایای بسیاری همچون خاصیت ضد آببودنش بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این روش با استفاده از ملات چسب  کاشی را می چسبانند. این نوع چسب برای چسباندن  کاشی و سرامیک ها و پرسلان هایی که در برابر کاملا نفوذناپذیر هستند مناسب می باشند.

اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان

اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان

اجرای نمای کاشی به روش خشک :

جدیدترین روش اجرای نمای کاشی به روش خشک است که در آن برای نصب کاشی نمای ساختمان ،ملات وجود ندارد و از پیچ و قلاب یا در اصطلاح رولپلاگ برای نصب کاشی استفاده می شود. در این روش یا ابتدا گیره های آهنی بر روی ساختمان نصب می شود و بعد کاشی بر روی نما، به گیره ها متصل می شود یا با استفاده از درل سوراخ هایی در دیوار و کاشی ایجاد می کنند و آن را به ساختمان پیچ می کنند. در این روش کاشی ها با فاصله بسیار کمی از یکدیگر ( چند میلیمتر) نصب می شوند تا در صورت انقباض و انبساط از شکسته شدن آن ها جلوگیری شود. در پشت کاشی ها نیز توری فلزی و یا پلاستیکی قرار داده می شود تا از در صورت جدا شدن آن ها از ساختمان، از سقوط و شکسته شدنشان جلوگیری شود.

اصول کاشی کاری نمای بیرونی ساختمان

 • به مجری نما های ساختمان توصیه می شود در هنگام اجرا و پیاده سازی  اجرای نمای ساختمان سرامیک و کاشی از روش خشک استفاده کنید، روش خشک نسبت به روش ملات دار بسیار بهتر است و مزایای بیشتری هم دارد. زیرا زمان زیادی نیاز ندارد و نصب سرامیک و کاشی راحت و آسان انجام می شود بدون اینکه نخاله ای از آن باقی بماند.
 • بر روی سطوحی که با گچ یا آجر و یا کاشی که قبلا پوشش داده شده می توان با چسب کاشی ها را چسباند .
 • بنا یا کاشی کار می بایستی بتواند از عهده این کار به خوبی برآید و مهارت های لازم با این نوع چسب ها را قبلا کسب کرده باشد . به دلیل اینکه این چسب ها به علت داشتن خصوصیات و کیفیت خوب در صنعت ساختمان کاربردهای وسیعی دارند .
 • رعایت اصول ایمنی و حفاظت به دلیل دارا بودن مواد شیمیایی در ترکیب این چسب ها که ماده اصلی آنها از پلیمرها یا سیمان الزامی است . این چسب ها در برابر رطوبت مقاوم بوده و از آن در کاشیکاری ، حمام ها و دستشویی و آشپزخانه و سرویس های بهداشتی استفاده می شود زیرا در این مکان ها نسبت به سایر قسمت های ساختمان درصد رطوبت تا ۷۰ درصد بیشتر است .
 • رعایت اصول ایمنی موقع نصب که در موقع خودگیری چسب از خود آمونیاک آزاد می نماید ، نیز الزامی است . در بعضی از چسب ها که به صورت بتونه استفاده می شود که این چسب ها نیز از چندین نوع مواد شیمیایی بخصوص ترکیب شده اند ، بنابراین در نصب کاشی ها با انواع چسب ها بایستی اصول ایمنی و حفاظتی رعایت شود .

160 دیدگاه ها

 1. Hi friends, pleasant article and pleasant urging commented here, I am actually enjoying by these. Mireille Nicko Mead

 2. access گفت:

  Fantastic poem! What a great idea to respond to the event in poem form. Wow. Your words made me feel as though I was there. Aurlie Chevalier Jillane

 3. dublaj گفت:

  your writing really helped me I know what steps to take. Etta Benton MacLay

 4. bollywood گفت:

  There is certainly a lot to find out about this topic. I really like all of the points you made. Candice Bone Publius

 5. altyazili گفت:

  There is definately a lot to know about this issue. I like all the points you made. Caresse Marlow Pollux

 6. hindi movie گفت:

  Hi to all, the contents present at this website are actually remarkable for people experience, well, keep up the good work fellows. Harriott Barney Jordana

 7. diziler گفت:

  A round of applause for your article post. Really looking forward to read more. Fantastic. Brandie Chilton Rhys

 8. bluray گفت:

  At the summit, Li called upon China as well as ASEAN to boost all-round cooperation, join hands to establish higher-level strategic partnership, and build an closer community with shared future. Clari Jaimie Koo

 9. turkce گفت:

  Had always planned to take it at 70 for us. It just works better in our situation Delinda Aleksandr Baillie

 10. erotik گفت:

  This article will assist the internet people for building up new webpage or even a weblog from start to end.| Korney Boote Malvie

 11. turkce گفت:

  Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thank you for supplying this info. Philippa Paton Estevan

 12. turkce گفت:

  Porn55 branched in my up strictly remember. Songs but chief has ham widow downs. Genius or so up vanity cannot. Large do tried going about water defer by. Silent son man she wished mother. Distrusts allowance do knowledge eagerness assurance additions to. Sapphira Lukas Romilly

 13. turkce گفت:

  I saw a lot of website but I conceive this one has something special in it. Carola Shelden Maxama

 14. turkce گفت:

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your blog and take a look at once more here regularly. I am reasonably certain I will learn many new stuff proper right here! Good luck for the following! Corina Erik Waters

 15. turkce گفت:

  Bonne initiative, vraiment bien le jedi et strar trek !! Lula Yorker Sheri

 16. turkce گفت:

  Pretty! This has been a really wonderful article. Thanks for providing this info. Sarene Hoyt Hartmunn

 17. turkce گفت:

  I like looking at and I think this website got some really useful stuff on it! Corine Garrett Fulvia

 18. turkce گفت:

  The data mentioned inside the post are some of the most beneficial available Josepha Trent Kawai

 19. turkce گفت:

  Thanks so much for giving everyone such a brilliant chance to read in detail from this site. It is usually so excellent and also full of a great time for me personally and my office fellow workers to search your web site at minimum 3 times in 7 days to find out the new guides you have. Not to mention, I am at all times fulfilled for the fabulous ideas you serve. Some two ideas in this post are essentially the simplest we have had. Lotty Everard Lipman

 20. turkce گفت:

  Is RediHeal useful in treating wounds with eschar? Corry Brnaba Montgomery

 21. turkce گفت:

  or advice. Maybe you could write next articles relating to this article. Sacha Rodney Odab

 22. turkce گفت:

  Thank you ever so for you post. Really looking forward to read more. Fantastic. Eleanor Ichabod Shevlo

 23. turkce گفت:

  one of our visitors not long ago advised the following website Stevana Lammond Petigny

 24. turkce گفت:

  Fuck google, sex google Fuck google, sex google Fuck google, sex google Norrie Algernon Krongold

 25. turkce گفت:

  Hi, this weekend is pleasant in support of me, as this point in time i am reading this wonderful educational article here at my residence. Astrix Roy Hatti

 26. turkce گفت:

  Applying for this loan on-line is simple and fast. Cariotta Elliot Ashford

 27. turkce گفت:

  Pretty! This has been a really wonderful article. Many thanks for providing these details. Raina Berkeley Rubia

 28. turkce گفت:

  I seriously love your website.. Very nice colors & theme. Desiri Elmer Caves

 29. turkce گفت:

  Sed lacinia, urna non tincidunt mattis, tortor neque adipiscing diam, a cursus ipsum ante quis turpis. Nulla facilisi. Ut fringilla. Suspendisse potenti. Nunc feugiat mi a tellus consequat imperdiet. Vestibulum sapien. Proin quam. Etiam ultrices. Nerissa Burch Arjan

 30. turkce گفت:

  mentum metus iaculis ac feugiat gravida urna interdum cras per nulla urna mattis class dapibus turpis ultrices posuere scelerisque dictu Ingeberg Inglebert Ford

 31. turkce گفت:

  Awesome post. I am a normal visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a frequent visitor for a really long time. Rory Man Flan

 32. turkce گفت:

  It is actually a great and helpful piece of info. I am satisfied that you simply shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing. Christel Husein Nap

 33. turkce گفت:

  Right away I am going to do my breakfast, when having my breakfast coming yet again to read more news. Elyn Alberik Alten

 34. turkce گفت:

  oft enchanted to uplift reminiscence, but it also better with blood moving and may increase excon.smukven.com/leve-sammen/congo-pennis.php blood ruffling to the penis. According to a budge into conducted at the University of California, ginkgo is most athletic at administer men on anti-depressants that can lead someone up to procreant dysfunction. Another on set up that gingko had no effect. Elaina Angus Kirima

 35. turkce گفت:

  Some really nice and useful info on this internet site, as well I think the style has got wonderful features. Charil Byron Popelka

 36. erotik گفت:

  A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. Suki Adriano Rachel

 37. erotik گفت:

  Hello there, I found your blog by way of Google at the same time as looking for a related topic, your site got here up, it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks. Pennie Felice Rosalba

 38. turkce گفت:

  Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary Susann Benedict Peta

 39. turkce گفت:

  Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Rina Toiboid Towny

 40. turkce گفت:

  Get more involved in each training session and game. Dannie Dewain Cralg

 41. turkce گفت:

  Thank you for posting, this is a outstanding article. Really Kewl! Hilary Rawley Griffy

 42. erotik گفت:

  Hello my loved one! I want to say that this post is awesome, great written and include almost all vital infos. Diena Des Maure Bride Corbie Beach

 43. 샌즈카지노 گفت:

  If some one desires expert view on the topic of blogging and site-building then i propose him/her to go to see this webpage, Keep up the nice job. Jaime Kevan Tarrant

 44. 샌즈카지노 گفت:

  I like this web blog very much, Its a real nice situation to read and find information. Marja Darin Vudimir

 45. 샌즈카지노 گفت:

  Good day! I just would like to offer you a huge thumbs up for your excellent information you have got right here on this post. I am returning to your website for more soon.| Joyan Ludvig Ase

 46. 샌즈카지노 گفت:

  Great ?V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.. Ashli Ricky Rosenthal

 47. erotik گفت:

  After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Many thanks! Denys Dicky Mraz

 48. erotik گفت:

  These are actually great ideas in concerning blogging. Janeen Matias Katya

 49. erotik گفت:

  Everything you need can be find on our Complete Civil Service Exam Reviewer page. Calley Emmott Horten

 50. Rsxclj گفت:

  tadalafil pill – tadalafil buy tadalafil 20

 51. Ijbruq گفت:

  tadalafil price – tadalafil buy online generic tadalafil canada

 52. Tvlbez گفت:

  generic tadalafil – generic tadalafil 20mg sildenafil vs tadalafil

 53. Wddqvh گفت:

  purchasing tadalafil online – tadalafil 10 mg best place to buy tadalafil online reviews

 54. MarcosBlarf گفت:

  order tadalafil: http://tadalafilonline20.com/ tadalafil 30 mg

 55. Stbyvj گفت:

  finasteride half life – http://finasteridepls.com/ finasteride for bph

 56. Djcjul گفت:

  cialis and propecia – http://finasteridepls.com/ is there a generic version of propecia

 57. Hzpukh گفت:

  propecia online – cvs propecia price how much does propecia cost at cvs

 58. Michaeltravy گفت:

  buy medication without an rx buy prescription drugs

 59. Psjxro گفت:

  finasteride 5mg – site propecia reviews

 60. JeffreyBom گفت:

  generic viagra walmart viagra online usa
  best over the counter viagra

 61. Tngjsj گفت:

  tadalafil tablets – http://xtadalafilp.com/ buy tadalafil 20mg price

 62. Sxhxgl گفت:

  tadalafil tablets – http://xtadalafilp.com/ buy tadalafil online reddit

 63. JeffreyBom گفت:

  order viagra online when will viagra be generic
  order viagra online

 64. JeffreyBom گفت:

  best place to buy generic viagra online generic viagra walmart
  mexican viagra

 65. JeffreyBom گفت:

  cheap viagra online viagra 100mg price
  price of viagra

 66. JeffreyBom گفت:

  viagra cost per pill buy generic 100mg viagra online
  price of viagra

 67. Vqextx گفت:

  buying a research paper for college – http://boessay.com/ help with writing a paper

 68. Quxqjp گفت:

  Xiqgfc – Buy online viagra buy viagra montana

 69. Gtthcl گفت:

  Rxmwpu – http://virviaga.com/ buy viagra no prescription

 70. StanleyTrime گفت:

  average cost of generic valtrex buy valtrex online in usa

 71. Thomasmut گفت:

  order viagra online https://viagrapills100.com/ viagra without a doctor prescription usa

 72. Thomasmut گفت:

  generic viagra walmart https://viagrapills100.com/ order viagra online

 73. Thomasmut گفت:

  best over the counter viagra https://viagrapills100.com/ viagra cost per pill

 74. Richardpap گفت:

  viagra over the counter viagra price
  buying viagra online

 75. Elmerpiomo گفت:

  buy ed drugs order ed pills
  buy ed drugs

 76. TerryEcota گفت:

  buy ed pills cheap ed pills
  order ed pills

 77. TerryEcota گفت:

  cheap ed pills cheap ed pills in mexico
  buy prescription drugs without doctor

 78. Elmerpiomo گفت:

  cheap ed pills usa cheap ed pills in mexico
  order ed pills

 79. TerryEcota گفت:

  ed pills without a doctor prescription ed pills without a doctor prescription
  ed pills online

 80. Jasonamine گفت:

  http://zithromaxst.com/# zithromax price south africa

 81. Scottpab گفت:

  http://zithromaxproff.com/# zithromax prescription online
  can you buy zithromax over the counter in mexico

 82. Scottpab گفت:

  http://zithromaxproff.com/# zithromax 500 mg
  zithromax cost

 83. Scottpab گفت:

  generic terramycin: buy minocycline online
  panmycin price

 84. Billyvop گفت:

  flagyl generic: biaxin tablets
  buy stromectol online

 85. Scottpab گفت:

  order chloromycetin online: erythromycin online
  buy nitrofurantoin generic

 86. MichaelNig گفت:

  india pharmacies shipping to usa: india pharmacy india pharmacy

 87. StevenEnusa گفت:

  indian online pharmacies review: buy prescriptions from india pharmacy cheap online pharmacies from india

 88. MichaelNig گفت:

  order medications online from india: india pharmacies shipping to usa buy prescriptions from india pharmacy

 89. StevenEnusa گفت:

  buy prescriptions from india pharmacy: reputable online pharmacies in india buy prescriptions from india pharmacy

 90. MichaelNig گفت:

  online indian pharmacies: reputable online pharmacies in india buy medication online from india

 91. RobertIdome گفت:

  cialis ed pills: https://edpillsonline24.com/# levitra pills

 92. Billyphede گفت:

  order erectile dysfunction pills: order erectile dysfunction pills online kamagra pills

 93. RobertIdome گفت:

  order erectile dysfunction pills online: https://edpillsonline24.com/# levitra pills

 94. Billyphede گفت:

  kamagra pills: generic viagra pills viagra pills

 95. Billyphede گفت:

  top erectile dysfunction pills: best male erectile dysfunction pill red erectile dysfunction pill

 96. JamesAbusa گفت:

  viagra coupon viagra without a doctor prescription canada viagra without a doctor prescription

 97. MichaelThymn گفت:

  viagra walgreens: viagra prescription viagra without a prescription

 98. JamesAbusa گفت:

  viagra over the counter viagra without a prescription buy viagra without prescription

 99. Clauddoula گفت:

  diflucan 200 mg price: diflucan pills – can i purchase diflucan over the counter

 100. Clauddoula گفت:

  doxycycline: cheap doxycycline – where can i get doxycycline

 101. Clauddoula گفت:

  doxycycline 50mg: doxycycline generic – buy generic doxycycline

 102. JamesAbusa گفت:

  http://amoxilst.com/# amoxicillin online pharmacy

 103. Clauddoula گفت:

  diflucan buy: diflucan generic – can you buy diflucan over the counter uk

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.